Nachádzate sa tu

Výroba kefy

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa vyrába kefa, s ktorou sa každý deň češete, či s ktorou si čistíte topánky alebo oblečenie?

Tak ako v minulosti, aj v súčasnosti sa nájdu takí, ktorí tieto nami denne používané produkty vyrábajú ručne.

Nasledovný postup pri ich výrobe používa rodinná firma Bürstenhaus Redecker, ktorá je jedným z posledných výrobcov ručne vyrábaných kief v Európe:

Telo každej kefy je zložené z dvoch častí:

  • v spodnej časti sa vytvoria kužeľové dierky, cez ktoré sa prevlečú štetiny,
  • vrchná časť nie je perforovaná, nakoľko neskôr zakryje drôt, ktorý slúži na upevnenie použitých štetín.

Na začiatku sa cez prvú dierku prevlečie drôt a vytvorí sa slučka na prvý zväzok štetín. Výrobca kefy musí odhadnúť správne množstvo štetín, aby vyplnil jednotlivé dierky, ktoré má pripravené v tele kefy. Na tento účel je určené zariadenie, ktoré na kefu používaný materiál rozdelí na rovnaké zväzky.

Pripravený zväzok materiálu sa vloží do drôteného oka a vtiahne sa cez pripravenú dierku tak, aby ju vyplnil. Drôt sa do navŕtaných dierok vkladá v určitom poradí, čím sa telo kefy postupne vyplní materiálom ním prichyteným.

Po každom ukončenom rade sa použité štetiny zastrihnú na potrebnú dĺžku. A tak to ide stále ďalej- dierka za dierkou - až po úplné vyplnenie tela kefy.

Na záver sa drôt „zašije“, aby sa nedostal von, vrchná časť kefy sa naskrutkuje a kefa je hotová :-)

Zaradenie článku: 

  • Články
 

Použitie (kopírovanie, ukladanie, publikovanie a pod.) textov a obrázkov nachádzajúcich sa na internetových stránkach webového sídla www.nasastopa.sk na iný ako osobný nekomerčný účel je bez písomného súhlasu spoločnosti prevádzkujúcej internetový obchod na webovom sídle www.nasastopa.sk (pozri všeobecné obchodné podmienky) zakázané.

© 2017 - 2021

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.